Ofislerimiz : Kiev İstanbul Lefkoşa

WEB SİTESİ DÖNÜŞLERİNİ ARTIRMAK İÇİN BEŞ ÖNEMLİ ADIM

Inbound pazarlama, hedef kitlenizi markanıza yaklaştırıp potansiyel müşterilere dönüştüren içerik ve analiz odaklı bir stratejidir. Inbound pazarlama, tüketicilerin evrimleştiğini ve teknolojinin, pazarlama mesajları da dahil olmak üzere ne zaman, nasıl ve ne tür bilgiler aldıklarını kontrol ettiğini kabul eder.


Günümüzde müşteriler çok farklı davranışlara sahiptir. Bu davranış ve ihtiyaçlara hitap edebilmek ise özel fikirler gerektirir. Inbound pazarlama, ilgi çekici içerikler ve stratejiler ile firmanıza ihtiyaç duyan kişileri bulmayı hedefler. Bloglar, sosyal medya paylaşımları, mailing e-mail pazarlama, analiz ve raporlamalar, videolar ve infografikler inbound pazarlamanın başlıca araçlarıdır.

Başlamadan önce belirtmemiz gerekir ki, burada yer alan her bir adım başarıya giden yolda gereklidir. Bu adımlardan biri veya bir kaçı değil, tümü birden uygulandığında bir strateji ortaya çıkar. Inbound pazarlama stratejisinde her adım birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Başarı bu şekilde elde edilir ve korunur.

BİRİNCİ ADIM - Bir Blog Oluşturun

Inbound pazarlama için oluşturduğunuz içerik, web sitenizde kalıcı bir yere ihtiyaç duyar ve ziyaretçilerin eribilmesi ve paylaşabilmesi için en etkili araçtır. Bloğunuz, inbound pazarlama stratejinizi destekleyecek temellerden biridir. Kullanıcıların paylaşmak isteyeceği bir kaynak ve okuyucunuzu dönüştürmek için stratejik olarak harekete geçirici mesajlar yerleştireceğiniz yerdir. Güncellenmesi kolay bir bloğun bulunması, tekrarlanabilir bir içerik stratejisi oluşturmak için çok önemlidir. 

İKİNCİ ADIM - Sosyal Medyayı Kullanın

Müşteri adayları ile etkileşime geçin.

İşletmeniz ve sektörünüz her gün online olarak konuşuluyor. Bu konuşmalara katılabilir veya onları görmezden gelmeyi seçebilirsiniz, ancak siz varken veya siz olmadan da devam edeceklerdir. Sosyal medya, pazarlama direktörleri için önemli bir pazarlama aracı haline gelmiştir. İşletmelerin hikâyelerini anlatmaları, geri bildirim alma, içerik dağıtma, kültürlerini paylaşma ve yeni müşterilere ulaşma biçimleri budur. Sosyal medya, markanızın arkasındaki kültürü yansıtmak;  insanları tanımak ve sayfa satmak için mükemmel bir yoldur. İşletmenizle çalışmanın nasıl bir şey olduğunu göstermeniz için bir fırsattır.

ÜÇÜNCÜ ADIM - E-mail Pazarlama Uygulaması

Her e-mail pazarlama kampanyası, işletmeniz için kaydolmuş ve daha fazla bilgi isteyen kişilere yönelik olarak hedeflenmeli ve bunlara uyarlanmalıdır. Akıllı yönlendirmeli beslenme kampanyaları ile abonelerinizin işletmeniz hakkında eğitilmesi için e-mailler kullanılmalıdır. E-mail kampanyaları, her abone hakkında bir ton veriyi analiz etmenizi sağlar. Verilerin öylece durmasına izin vermeyin - göndermekte olduğunuz e-mailleri özelleştirmek için kullanın. E-mail abonelerinizi katılım düzeyi, ilgi alanları, satış döngüsündeki konumlarına, vb. segmentlere ayırmak için zaman ayırın. Ardından, bu bilgileri, potansiyel müşterilerinizi geliştirecek hedefli kampanyalar oluşturmak için kullanın. Daha iyi hedeflenmiş e-mailler = daha fazla müşteri adayı.
Açtığınız, okuduğunuz ve keyfini çıkardığınız birkaç e-mail hakkında düşünün. O sırada kendinize sorun, onları size sevdiren nedir ve aynı deneyimi aboneleriniz için nasıl yaratabilirsiniz?

DÖRDÜNCÜ ADIM - İndirilebilir İçerik Oluşturun

Inbound pazarlamanın sırrı, web sitesi ziyaretçilerinin, daha büyük bilgi parçaları karşılığında bir form doldurmasıyla birlikte, takip edebileceğiniz gerçek potansiyel müşterilere dönüştürülmesidir. İndirilebilir içerik, bu dönüşümleri elde etmenin en temel yoludur. E-books, whitepapers ve örnek olay incelemeleri, her şeyden önce indirilebilir olmalıdır, çünkü oluşturmaları kolaydır ve okuyucuya net faydalar sağlarlar. E-books e-Kitapları, tek bir blog yayını için çok derinlemesine olabilecek kavramları ifade etmenin harika bir yoludur. Ayrıca yaygın olarak paylaşılan tavsiyeleri uygun ve portatif bir biçimde iletirler. Hayranlarınız e-Kitabınızı indirmek için e-postalarını gönderdikten sonra, bu yararlı bilgileri onlarla birlikte alabilir ve gerektiğinde geri gönderebilirler. Whitepapers, endüstri bilgisi, politika, manifestolar veya araştırmaları paylaşmak için mükemmel bir formattır. Whitepapers, bir e-kitaptan daha fazla metin ağırlığına sahip olma eğilimindedir ve daha çok, genel tüketici yerine bir endüstri kitlesine yöneliktir. Vaka çalışmaları, sicilinizi kanıtlamak için güçlü bir yoldur. Öncesi ve sonrası veya projeler sırasında yol boyunca oluşturduğunuz çeşitli seçenekleri gösterin. Potansiyel müşteriler sürecinizi yakından incelemeyi çok isterler.

BEŞİNCİ ADIM – Analiz Edin ve İyileştirin

Takip edin, gözden geçirin ve iyileştirin

Ziyaretçilerin web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamak her şeyden önemlidir. Google Analytics, Sprout Social, HubSpot ve Moz ile, önemli olan her bir metriği ölçebilirsiniz: trafik hacmi, trafik kaynakları, hemen çıkma oranları, çıkış sayfaları, üst sayfalar, sayfalarda geçirilen süre vb. Önemli olan yalnızca analitik raporlarınıza bakmak değil, aynı zamanda, çevrimiçi pazarlama kampanyalarınızın beklentilerini ve hedeflerini karşılamak için bu metrikleri nasıl etkili bir şekilde değerlendirip yanıtlayacağınızı bilmektir.

BONUS ADIM - Video Ekleyin

Ziyaretçiler şimdilerde daha önce hiç olmadığı kadar çok video içeriği tüketiyor.

Metin ve görsel içeriğin video içeriğine taşınması HIZLI ve rakiplerinin önünde kalmak isteyen işyerlerinin videoyu göz önünde bulundurması gerekiyor. Video için planlama yapmayan bir inbound stratejisi eski bir stratejidir. Video, kullanıcıların içerik tüketmesi için kolay bir yoldur. İnternet'te gezinen kullanıcıların kısa bir ilgi alanı vardır ve videolar ziyaretçilerin daha fazla içerik tüketmesine olanak tanır. Ziyaretçiler, statik metinlerden çok videolarla etkileşim kurmaya daha elverişlidir, bu nedenle daha etkileşimli ve görsel içerik oluşturmak çok önemlidir.


BLOG

Popüler Hepsi

2018’E İLİŞKİN 7 SEO TRENDİ

Bu modern dünyada, her şey internette yapılır. Hatta işletmeler bile sanal rotayı kullanır. Şirketler kendi web sitelerine sahiptir ve her zaman web sitelerinin yardımıyla hizmetlerini ve ürünlerini popüler hale getirmeyi amaçlamaktadır.

PAZARLAMA PLANI NASIL HAZIRLANIR?

Markanız için bir pazarlama planı oluşturmak, başarının ilk anahtarıdır. Entegre bir pazarlama planı yürütecekseniz, zamanın ilerlemesi için attığınız adımları mutlaka planlamanız gerekir. Planınızı tamamlayın ve tüm uygun (ve optimize edilmiş) araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.

WEB SİTESİ DÖNÜŞLERİNİ ARTIRMAK İÇİN BEŞ ÖNEMLİ ADIM

Inbound pazarlama, hedef kitlenizi markanıza yaklaştırıp potansiyel müşterilere dönüştüren içerik ve analiz odaklı bir stratejidir. Inbound pazarlama, tüketicilerin evrimleştiğini ve teknolojinin, pazarlama mesajları da dahil olmak üzere ne zaman, nasıl ve ne tür bilgiler aldıklarını kontrol ettiğini kabul eder.

SOSYAL MEDYA