Ofislerimiz : Kiev İstanbul Lefkoşa

PAZARLAMA PLANI NASIL HAZIRLANIR?

Markanız için bir pazarlama planı oluşturmak, başarının ilk anahtarıdır. Entegre bir pazarlama planı yürütecekseniz, zamanın ilerlemesi için attığınız adımları mutlaka planlamanız gerekir. Planınızı tamamlayın ve tüm uygun (ve optimize edilmiş) araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.

Pazarlama departmanınız dijital pazarlama, basılı reklam, ppc yönetimi, web sitesi optimizasyonu, görsel kimlik / markalama, etkinlik pazarlaması vb. konularını içerebilir. Bu yüzden planınızdaki stratejiler ve kavramlar, tüm pazarlama departmanınızı kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz. Günümüz pazarlamacıları için, dijital çağda alıcıları çekmek ve dönüştürmek için sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, e-mail pazarlama ve SEO – gibi güçlü bir dijital pazarlamanın tüm ilkelerini veya Inbound pazarlama stratejisini içeren bir entegre pazarlama planı olması gerekir.

Belki büyük bir şirkette çalışıyorsunuz ve gelecek yılki pazarlama planını geliştirmekle görevlendirildiniz ya da belki de yeni bir başlangıç ​​başlatıyorsunuz ve bir planı sıfırdan üretmeniz gerekiyor. Belki işletme veya iletişim okulundan mezun olmanızın üzerinden 20 yıl geçti ve zamanın biraz değiştiğini anladınız. Durum ne olursa olsun, işlevsel ve doğrudan bir pazarlama planı oluşturmak için bugün attığınız adımlar, önümüzdeki yıl için temel oluşturacak ve ölçülebilir sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Ancak, dalış yapmadan önce, pazarlama planının nasıl yapılandırılması gerektiğine ilişkin genel bir bakışa göz atalım.

İlk Olarak Hedeflerinizi Listeleyin

Hedeflerinizin geliştirilmesi, pazarlama planınızı oluştururken ilk adımınız olmasa da, pazarlama planınızın ilk belgelerinde listelenmesi, her şeyin gelmesi için bir sahne hazırlar.

Araştırma Yapın

Araştırma, pazarlama planınızın temeli olacak ve şunları içermelidir:

Rekabet Analizi

SWOT Analizi - Bu, şirketinizin güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri, herhangi bir işletme veya pazarlama planında standarttır.

Alıcı Kişilerinizi Anlama - Bu, hedeflediğiniz alıcıların demografik özelliklerini ve kaçınmak istediğiniz kişileri içerecektir.

Alıcılarınızın Satın Alma Döngüsünü Öğrenme - Hedef pazarın nasıl, ne zaman, nerede ve neden satın aldığını belirlemek, potansiyel müşterileri dönüştürmenin anahtarıdır. 

Stratejinizi Açıklayın

Manzara konusunda net bir kavrayışınız olduğunda ve alıcılarınızı anladıktan sonra, stratejiyi açıklamanın zamanı geldi. Bu aşama şunları içerir:

Hedeflerinizi Tanımlamak

USP'nizi Bilmek (Benzersiz Satış Teklifi)

Güçlü Bir Markanızın Olmasını Sağlamak

Optimize Edilmiş Bir Web Sitenizin Olduğundan Emin Olmak

Kick-Ass İçeriği Yaratmak

Dağıtım Kanallarınızı Tanımlama (E-Posta, Sosyal Vb.)

SEO Stratejisine Sahip Olmak


KPI Ve Ölçme Yöntemlerini Tanımlamak

Stratejinizi ve taktik planlarınızı bir araya getirmeye ve uygulamaya başladıktan sonra ölçülme zamanı geldi. Aslında, stratejinizi uygulamaya koymadan önce bile, taban çizginizi oluşturmak için ölçmeniz gerekir. Geçmişte neler yaptınız ve sonuçlar neydi? Bu stratejiler yatırım getirisini artırmak için nasıl değişebilir? Ölçümler, yıl boyunca, aylık hatta haftalık olarak, planlarınızın olumlu sonuçlar vermesini ve olmadıklarında kaydırılmasını sağlamak için, önce, sırasında ve sonrasında neler yapılmalıdır?

Kapsamlı Strateji ve Taktik Planlarını Listelemek

Taktik planlarına ve takvimlere sahip olmak fikir ve stratejinize hayat verir. Yıl için 4 veya 5 ana taktiğe odaklanmayı ve bu taktikler etrafında yürütme planları oluşturmayı deneyin. Taktiklerinizin hedeflerinizle aynı olabileceğini veya olmayabileceğini unutmayın. Hedefleriniz yüksek düzeydeyse, yani trafiği % 50 artırmanız gerekiyorsa, taktikleriniz bu sonuca nasıl ulaşacaklarını daha ayrıntılı bir şekilde inceler - ve adından da anlaşılacağı gibi, daha taktiktir.


BLOG

Popüler Hepsi

2018’E İLİŞKİN 7 SEO TRENDİ

Bu modern dünyada, her şey internette yapılır. Hatta işletmeler bile sanal rotayı kullanır. Şirketler kendi web sitelerine sahiptir ve her zaman web sitelerinin yardımıyla hizmetlerini ve ürünlerini popüler hale getirmeyi amaçlamaktadır.

PAZARLAMA PLANI NASIL HAZIRLANIR?

Markanız için bir pazarlama planı oluşturmak, başarının ilk anahtarıdır. Entegre bir pazarlama planı yürütecekseniz, zamanın ilerlemesi için attığınız adımları mutlaka planlamanız gerekir. Planınızı tamamlayın ve tüm uygun (ve optimize edilmiş) araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.

WEB SİTESİ DÖNÜŞLERİNİ ARTIRMAK İÇİN BEŞ ÖNEMLİ ADIM

Inbound pazarlama, hedef kitlenizi markanıza yaklaştırıp potansiyel müşterilere dönüştüren içerik ve analiz odaklı bir stratejidir. Inbound pazarlama, tüketicilerin evrimleştiğini ve teknolojinin, pazarlama mesajları da dahil olmak üzere ne zaman, nasıl ve ne tür bilgiler aldıklarını kontrol ettiğini kabul eder.

SOSYAL MEDYA