Ofislerimiz : Kiev İstanbul Lefkoşa

Markanızın Sosyal Medyadaki Ses Ve Tonunu Nasıl Bulursunuz?


Tüketiciler, her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan markaları net bir misyon, ses ve ton ile aramaktadır. Bu özellikleri stratejik olarak geliştirmek, kitlenize ulaşmak ve bunlarla bağlantı kurmak için çok önemlidir. Her markanın zaman içinde oluşan benzersiz bir hikayesi ve iletişim yolu vardır.Ses ve Ton Tam Olarak Nedir?

Ses ve ton benzerdir, ancak bunları ayrı kavramlar olarak düşünmekte yarar var. Markanızın sesi tüm iletişim platformlarında tutarlı kalmalıdır. Diğer taraftan ton, seyircilere ve özel koşullara bağlı olarak sosyal kanallarda farklılık gösterebilir.

Ses: Markanızın kişiliğinin bir ifadesidir; markanızın iletişim stilini tanımlamak için bir sıfat (lar) diyebiliriz.

Ton: Markanızın sesinin uygulama şeklidir. Sosyal medya kanalları ve durumları arasında farklılık gösterebilir.


Neden Sesli ve Tonlu Marka

Tüketiciler, özel fırsatlar ve yeni ürünler hakkında duydukları memnuniyeti takdir ederken, markanızın neyi temsil ettiğini de bilmek ister. Eşsiz bir sese ve uygun bir tona sahip olmak, değerlerinizi ve misyonunuzu iletmenize yardımcı olacaktır. Esasen, sosyal medya sesiniz markanızın hikâyesini anlatacaktır.

Belki de sesin ve tonunun neden önemli olduğunun en önemli sebebi, markanız üzerindeki insanileştirici etkidir. Kitlelerin size çevrimiçi ortamda rahat hissetmeleri ve “gerçek insanlara” robotlar üzerinden konuşmayı tercih etmeleri gerekir. Markanızın sesi bağlantıları oluşturmak, güven oluşturmak ve tüketicilerle bir ilişki kurmak için yardımcı olacaktır. Marka olarak uygun bir sese sahipseniz; ziyaretçilerin yazılarınızı paylaşma, yorum yapma ve beğenme olasılığı daha yüksektir.

Markanızın sosyal medya sesi sizi kalabalıktan ayıran tanınabilir bir özellik olmalıdır. Bağlantı oluşturmayan veya markanızın hikâyesini anlatan satış materyalleri yayınlayarak bir içerik denizinde kaybolmayın.


Marka Sesinizi Bulma

Markanızın sesini keşfetmenin en iyi yolu, marka kişiliğini geliştirmektir. Kitlenizi göz önünde bulundurarak ve bir dizi soruyu cevaplayarak bunu yapabilirsiniz. Aşağıdaki soruları yanıtlamak için ekip üyeleriniz ve paydaşlarınızla görüşün. Daha sonra kılavuz oluşturmak için kullanacağınız sıfatların bir listesini beyin fırtınası yaparak çıkarın.

Soru 1: Değerlerimiz neler?

Soru 2: Bizi benzer markalardan ayıran nedir?

Soru 3: Nasıl tasvir edilmek istiyoruz? Ne yönde şöhret olmak istiyoruz?

Soru 4: Kimler için içerik oluşturuyoruz? Kitlemizin ayrıntılı tanımı nedir?

Soru 5: Neden sosyal medyadayız? Değer açısından, izleyicimize ne sunmak istiyoruz?

Soru 6: Kitlemiz, sosyal medyada bizimle ve başkalarıyla nasıl iletişim kurar? Hangi dili ve sesi kullanıyorlar?

Soru 7: Ne olmak istemiyoruz?

Örnek Ses Sıfatları: Güçlü, Doğrudan, Teşvik Edici, İlham Verici, Oyuncu, Çocuksu

Sıfatlarınız elinizde, göze çarpan beş veya altı tanesini seçin. Tebrikler, markanızın sesini buldunuz!

Markanızın sesinin çeşitli durumlarda nasıl uygulanabileceğini göstermek için çeşitli taslaklar oluşturun Markanızın sesine bağlı olarak oluşan tonun nasıl işlendiğine dikkat edin. Negatif kelimeleri kullanarak takımınıza kaçınmaları gereken form örneklerini gösterin.

Belirli bir ton gerektiren durumları tanımlamak için, önce bulunduğunuz sosyal medya kanalları arasındaki farkları not edin. Örneğin, Twitter’dan ziyade tonunuz Linkedin’de daha profesyonel olacaktır. Ardından, soruları yanıtlarken, eleştirilere yanıt verirken veya özel durumlarda kullanmak için uygun tonu belirleyin.

Görebildiğiniz gibi, ses tonunuz duruma göre değişirken, sesiniz markanızın kişiliği olduğundan sabit kalacaktır. Markanız ve ekibiniz için ses ve ton rehberleri oluşturarak sosyal medya kanalları ve ötesinde tutarlı kalabilirsiniz. 


BLOG

Popüler Hepsi

2018’E İLİŞKİN 7 SEO TRENDİ

Bu modern dünyada, her şey internette yapılır. Hatta işletmeler bile sanal rotayı kullanır. Şirketler kendi web sitelerine sahiptir ve her zaman web sitelerinin yardımıyla hizmetlerini ve ürünlerini popüler hale getirmeyi amaçlamaktadır.

PAZARLAMA PLANI NASIL HAZIRLANIR?

Markanız için bir pazarlama planı oluşturmak, başarının ilk anahtarıdır. Entegre bir pazarlama planı yürütecekseniz, zamanın ilerlemesi için attığınız adımları mutlaka planlamanız gerekir. Planınızı tamamlayın ve tüm uygun (ve optimize edilmiş) araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.

WEB SİTESİ DÖNÜŞLERİNİ ARTIRMAK İÇİN BEŞ ÖNEMLİ ADIM

Inbound pazarlama, hedef kitlenizi markanıza yaklaştırıp potansiyel müşterilere dönüştüren içerik ve analiz odaklı bir stratejidir. Inbound pazarlama, tüketicilerin evrimleştiğini ve teknolojinin, pazarlama mesajları da dahil olmak üzere ne zaman, nasıl ve ne tür bilgiler aldıklarını kontrol ettiğini kabul eder.

SOSYAL MEDYA