Ofislerimiz : Kiev İstanbul Lefkoşa

Logonuzun Başarısını Değerlendirmenin 4 Yolu

Çoğu işletme için, bir logo satın almak veya değiştirmek, çok önemli bir adımdır. Sonuçta logo markanızın yüzüdür. 

Bir logonun başarısını nasıl ölçersiniz? Bir çok markanın yeniden tasarlama fiyaskosu sırasındaki büyük ölçekli popülist tepkileri kısa bir süreliğine ölçmek zordur. Bununla birlikte, yeni bir logoyu düşündüğünüzde isteyebileceğiniz ve sormanız gereken bir takım sorular vardır. İşte yeni bir logo için sormanız gereken 4 soru…


1. Eski logonuz neydi?

Eğer cevabınız “bizde yoktu” veya “çocuğum Microsoft Paint'te çizdi” ise, yeni logonuzun göreceli bir kazanç olacağını iddia edebilirsiniz. Ancak çoğu durumda, endişeler daha inceliklidir. Tipik olarak, bir logoyu yeniden yapmak için iki neden vardır: mevcut olanın artık şirketinizin karakterini veya hedef pazarını (artık değiştiniz, ancak logonuz değil) yansıtmıyor ya da sadece modası geçmiş görünüyor (dünya değişti ama logonuz değil). İkinci sebep açıkça özneldir, bu yüzden analiz yapın ve dikkatli bir şekilde karar verin. Yenileme, bir nimet olabilir, ancak gereksiz değişiklikler de en azından, gereksiz bir tasarım hizmeti için ödediğiniz bedeli kaybetme riski taşıyor. 


2. Yeni logonuzdan ne istiyorsunuz?

Yeni bir logo alma heyecanının ortasında, öğenin gerçekte nasıl çalıştığını görmezden gelmek kolaydır. Nihayetinde, böyle bir işaretin amacı işinizi tanımlamaktır, ancak bu temel tanım bile bir soruyu çözmektedir: logonuzun belirli bir hizmeti veya belirli bir endüstriye ait olduğunuzu belirtmek için sizi tanımlamasını mı istiyorsunuz? Sizi sektördeki rakiplerden ayırmalı mı? Bir diş hekimliği pratiğine sahipseniz, logonuzun sizi, kafa karışıklığı olmadan bir diş hekimi olarak tanımlamasını isteyebilirsiniz. Bu nedenle, dünya çapında pek çok diş hekiminin hemen hemen aynı logoları (gülümsemeler, dişler, fırçalar vb.) kullanmasının nedeni budur. Çoğu durumda, alan içinde ayrı bir yer edinmekten kazanacak bir şey yoktur - sadece potansiyel müşteriye yabancılaşma riski vardır. Öte yandan, markanızı benzerlerinden ayırt etmek istiyorsanız, benzersiz ve belirgin olmayan bir logo seçebilirsiniz. Tavus kuşu ve televizyon yayın ağı arasındaki bağlantı zayıf, ancak NBC’nin tasarımı yine de şirkete iyi hizmet vermiş ve ikonik bir statüye geçmiştir.


3. Medyalarda doğru çalışır mı? Daha geniş bir markalaşma şemasına entegre etmek gerekir mi?

İyi bir tasarımcının ilk işi, hakemin soyutta bir logo düşünme eğilimini düzeltmektir. Aslında, logolar genellikle maddi şeylerdir: kartvizitler, web siteleri, vitrinler ve reklam panolarında bulunurlar. Bunun anlamı, bir kuruş ve bir hula-hoop ölçeğinde okunaklı olması ve tam renkte olduğu gibi siyah ve beyaz olarak ayırt edici olmaları gerektiğidir. Aşırı karmaşık veya garip şekilli bir logo, boş bir sayfada iyi görünse bile bu testi başarısızlıkla sonuçlandırabilir. Bununla birlikte, büyük bir tasarımcı, kendinden bağımsız bir marka olarak yerini alması yerine, tutarlı ve kapsamlı bir markalaşma şemasının parçasını oluşturan bir logo önerecektir. Bir web sitesi ve belki de fiziksel alan boyunca genişletebileceğiniz bir renk paleti seçin. Kartvizitlerinizde veya gelecekteki reklamlarınızla iyi eşleşen bir yazı tipi seçin. Yeni logonuzun gelecekteki tasarım projelerinizi kısıtladığını fark ederseniz, o zaman başarılı olmamıştır.


4. Logonuza verilen kritik tepki nedir ve neden önemli?

Yeni bir logo hakkında arkadaşlarınızı, ailenizi ve iş arkadaşlarınızı yoklayarak logoyu test etmek mantıklıdır. Ancak, akılda tutulması gereken birkaç uyarı var. İlk olarak, herkesin fikri eşit değildir. Onların duygusal tepkileri kesinlikle bir geçerlilik taşır, ancak yukarıda belirtilen markalaşma potansiyelinin tüm nüanslarını dikkate almadıklarını unutmayın. İkincisi, herkes bir eleştirmen değil - aslında, çoğu insan değildir. İnsanların bir logoyu aktif olarak değerlendirmelerini istemek, atipik koşulları oluşturur; Potansiyel müşterilerinizin çoğu, grafik tasarım meraklıları olmadıkça, logonuzu titiz bir denetime tabi tutmayacaktır. Bunu yalnızca işletmenizi tanımlamak için bir araç olarak kullanırlar - yani, amaçlandığı gibi. Logo, varlıklarınız arasında ayarlandıktan ve yazdırıldıktan sonra, yeniden tasarlama, yeniden basma, vb. maliyetine karşı ara sıra negatif bir unsuru göz önünde tutmanız gerekecektir. 


Bu soruları doğru bir şekilde cevaplayabiliyorsanız, logonuzun başarısını kapsamlı bir şekilde değerlendirecek konumda olmalısınız. Muhtemelen umduğunuzun en iyisi budur; daha ölçülebilir getiri oranları, logo tasarımı ile zor olsa da gerçekten önemli olan, üründe yarattığı yaratıcı algısıdır. Yetenekli, güvenilir ve duyarlı, iş misyonunuzu anlayan ama tasarım fikirlerine meydan okumaktan korkmayan, uzun vadede düşünen ve ortaya çıkabilecek sayısız küçük görevleri yerine getirmek için yolda olan bir tasarımcı; paha biçilmez.


BLOG

Popüler Hepsi

2018’E İLİŞKİN 7 SEO TRENDİ

Bu modern dünyada, her şey internette yapılır. Hatta işletmeler bile sanal rotayı kullanır. Şirketler kendi web sitelerine sahiptir ve her zaman web sitelerinin yardımıyla hizmetlerini ve ürünlerini popüler hale getirmeyi amaçlamaktadır.

PAZARLAMA PLANI NASIL HAZIRLANIR?

Markanız için bir pazarlama planı oluşturmak, başarının ilk anahtarıdır. Entegre bir pazarlama planı yürütecekseniz, zamanın ilerlemesi için attığınız adımları mutlaka planlamanız gerekir. Planınızı tamamlayın ve tüm uygun (ve optimize edilmiş) araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.

WEB SİTESİ DÖNÜŞLERİNİ ARTIRMAK İÇİN BEŞ ÖNEMLİ ADIM

Inbound pazarlama, hedef kitlenizi markanıza yaklaştırıp potansiyel müşterilere dönüştüren içerik ve analiz odaklı bir stratejidir. Inbound pazarlama, tüketicilerin evrimleştiğini ve teknolojinin, pazarlama mesajları da dahil olmak üzere ne zaman, nasıl ve ne tür bilgiler aldıklarını kontrol ettiğini kabul eder.

SOSYAL MEDYA