Ofislerimiz : Kiev İstanbul Lefkoşa

Bir Seo Şirketiyle Anlaşmadan Önce Sormanız Gereken 12 Soru


Arama motoru optimizasyonu (SEO) sürekli gelişen bir uygulamadır, çünkü arama motorları daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için algoritmalarını güncellemeye devam etmektedir. SEO bir zamanlar, anahtar kelime yoğunluğu denklemleri ile uygulanıyord. Şimdi ise SEO bütünsel ve entegre dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak çalışır.

Bir zamanlar SEO'sunu kendi bünyesinde tutan şirketler, şimdi ölçülebilir SEO başarısı yaratmak için bu yolu daha karmaşık buluyor. Etkili geri bağlantılar oluşturmak artık ilgi çekici içerik, etkileyici pazarlama ve PR gerektirir. Buna göre, modern bir anahtar kelime stratejisi, kullanıcı niyet araştırması, içerik pazarlama deneyimi ve Google’ın sıralama öncelikleri hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyaç duyar. Bir pazarlama ekibinde bir ya da iki SEO uzmanından daha fazlasına ihtiyaç duyabilir, bu yüzden bazı markalar profesyonel bir SEO ajansıyla ortak çalışmayı seçiyor.

Bir SEO şirketi veya ajansı işe almak zor bir görev olabilir. En iyi senaryoda, ortağınız sitenize organik trafik çeker, arama sıralamanızı geliştirir ve daha fazla potansiyel müşteri ve satış oluşturmanıza yardımcı olur. En kötü senaryoda, SEO ortağınız, başarıya yol açan siyah şapka teknikleriyle uğraşır, penaltıların devreye girmesinden önce kaybolur ve sizi hiç olmadığı kadar az trafikle baş başa bırakır.

Ancak, bir SEO planı oluşturmak ve yürütmek için birini işe almak veya bir şirketle işbirliği yapmak zor değildir. Sadece hangi soruların sorulacağını ve hangi cevapların beklendiğini bilmelisiniz. En iyi uygulamaları izleyen ve aradığınız sonuçları yönlendiren yetkin bir SEO şirketi bulmak için aşağıdaki 12 soruyu ve yanıtlarda neleri arayacağınızı düşünün:


1. Sonuçları sunmak için SEO'ya yaklaşma felsefeniz nedir?

SEO'nun üç ana yönü vardır ve en etkili SEO şirketleri, üçünü kapsamlı bir SEO stratejisinin bileşenleri olarak düşünmektedir.

Teknik SEO, arama trafiğinizi etkileyebilecek kod, site yapısı, site hızı ve diğer ölçümleri dikkate alır. Teknik bir SEO incelemesi sırasında, bir SEO uzmanı arama motorlarının sitenizi ve içeriğini taradığından emin olur, 404 hatasını gözden geçirir ve diğer görevlerin yanı sıra yönlendirmeleri de analiz eder. Kullanıcı deneyimi (UX), dijital özelliklerin içeriğinin optimizasyonudur. Sayfa içi SEO incelemesi sırasında, bir SEO uzmanı içerik, gezinme ve anahtar kelime optimizasyonu dahil olmak üzere sitenizin kullanıcılara yönelik yönlerini analiz eder.

Off-page SEO, linkleri kazanarak, markayı çevrimiçi güçlendirerek ve sitenin ve içeriğin popülaritesini artırarak SEO varlığınızı iyileştirmek anlamına gelir. Sayfa dışı SEO kampanyalarını yürütmek için bir SEO ajansı, sitenize gelen diğer bağlantılar aracılığıyla alan ve sayfa yetkililerinizi diğer yüksek kaliteli özelliklerden artırmak için fırsatlar arayacaktır. 

Modern SEO, bütünsel bir strateji ve deneyimli bir yürütme gerektirir. Değerlendirmekte olduğunuz SEO ajansının her üçünü de (teknik, UX, sayfa dışı) yapabileceğinden ve bunları dengelemek için net bir stratejiye sahip olduğundan emin olun.


2. Bu stratejiyi markamıza / işimize / sektörümüze nasıl uyarlayacaksınız?

SEO, tek boyutlu bir çözüm değildir ve SEO iş ortağınızın, işletmenizin sektörüne, iş modeline ve hedeflerine hitap eden benzersiz bir yaklaşıma nasıl ihtiyaç duyduğu konusunda bazı fikirleri olmalıdır. Müşterileri çekmek isteyen bir yerel işletme ile  küresel bir pazara sahip büyük bir şirket için SEO daha farklı bir yaklaşım gerektirir.


3. Hangi metrikler sizin için “başarıyı” tanımlar?

Bu bir hile sorusudur. SEO şirketleri belirli genel hedefleri göz önünde bulundurarak toplantıya gelebilseler de, başarı metrikleri gerçekten sizin için başarının ne anlama geldiğinden kaynaklanıyor olmalıdır. Hiçbir SEO şirketi bir sayfa sırasını garanti edemez ve bu türden sözleri yapan kişiler siyah şapka tekniklerini kullanır. Bu teknikler size kısa bir süre için trafik sağlayabilir, ancak eninde sonunda, önemli ölçüde azaltılmış trafik ve sıralamalar ile birlikte size bir ceza olarak geri döner.

İyi SEO uzmanları planlarını hedeflerinize göre inşa edeceklerdir. Artan trafik arıyorsanız, anahtar kelime optimizasyonuna veya içerik oluşturmaya öncelik verebilirler. Daha fazla yerel trafik arıyorsanız, yerel işletme profillerinizi dizinde optimize etmenizi ve siteleri gözden geçirmenizi öneririz. Bir SEO ajansının başarı metrikleri doğrudan iş hedeflerinize dayanmalıdır, bu yüzden bu soruyu çevreleyen ve cevabı sizden arayan şirketleri tercih edin.


4. Sonuçları görmemiz ne kadar sürer?

Etkili SEO zaman alır, ancak bu, deneyimli bir ajansın sonuçlara zaman ayırmasını engellememelidir. Genel olarak, başladığınız altı ay içinde yasal SEO tekniklerinden sonuç almayı beklemeniz gerekir.

Sonuçları daha önce görme olasılığı sitenizin sağlığına bağlıdır. Örneğin, teknik hataları ve gözetimi düzeltmek kısa bir süre içinde bazı yasal SEO kazanımlarını netleştirebilir. Ancak, siteniz zaten iyi yapılandırılmış ve teknik sorunlardan arınmışsa, ölçülebilir değişiklik için daha uzun süre beklemeniz gerekecektir.

SEO şirketiniz hızlı sonuç vaat ediyorsa, nedenini sorun. Temizlenmesi gereken teknik faktörlere işaret ederlerse, iyi. Değilse, dikkatli olun - sitenizi nihayetinde cezalandırılacak olan güncel olmayan, spam amaçlı teknikler kullanıyor olabilirler.

5. Mobil mecrasını kullanmayı düşünüyor musunuz? 

İdeal olarak, genel stratejiyi tartışırken mobil mutlaka iletişimin bir parçası olmalıdır. Google, geçen yıl mobil cihazlar için ilk endeksine geçme sürecinde olduklarını ve mobil optimizasyonunun her zamankinden daha önemli hale getirdiğini duyurdu. Sitenizde bir mobil denetim gerçekleştirme sürecine sahip olan şirketlere bakın ve SEO ajansınızın mobil cihazların neden önemli bir SEO konusu olduğunu ikna edici bir şekilde belirtebildiğinden emin olun. 


6. SEO genel pazarlama stratejimizle nasıl bir araya gelmeli? 

En başarılı SEO girişimleri genel bir pazarlama planının bir parçası olduğundan, görevlerini ayrı ayrı gerçekleştirmeyi bekleyen şirketlerden kaçının. SEO içerik pazarlama ile el ele gider ve halkla ilişkiler, sosyal medya pazarlama faaliyetleri ile etkin bağlantı kurma için kullanılabilir. SEO iş ortağınız diğer pazarlama ekiplerinizle, web geliştirme ve satış ekipleriniz gibi diğer ekiplerle işbirliği yapmaya çok açık olmalı ve çabalarını mevcut pazarlama girişimlerinizle entegre etmek için temel bir plana sahip olmalıdır. 


7. Anahtar kelime araştırmasını nasıl yapıyorsunuz? 

Geçmişte, anahtar kelime araştırması, bir anahtar kelime araştırma aracına bir terim eklemek, alakalı anahtar kelimelerin listesini doldurmak ve çeşitli yerlerde eklenen anahtar kelimelerle içerik geliştirmek anlamına geliyordu. Ancak, modern anahtar kelime araştırması daha fazla çaba gerektirir - bu, kullanıcının amacını anlamada bir alıştırmadır. Bir anahtar kelime öbeği ararken kullanıcının aradığı bilgileri anlamaya çalışır ve aramanın ardındaki amaçlara uygun içerik sağlar. Potansiyel SEO şirketleriyle görüştüğünüz için, kullanıcı niyetine başvurduklarından ve anahtar kelime niyetini belirlemek için kullandıkları araç ve yöntemler hakkında konuştuklarından emin olun. Tüm görüşme, bir anahtar kelime ve anahtar kelime yoğunluğu için yapılan aramaların sayısı etrafında dönerse, eski uygulamalarda çalışmaya devam etmeleri olasıdır. 


8. Link oluşturma ve etkileyici pazarlamasına nasıl yaklaşırsınız? 

Bazı SEO şirketleri birkaç hafta içinde binlerce bağlantı kurmaya söz verirler, ancak gerçek şu ki bu bağlantılar yüksek kalitede olmayacak. Güvenilir bir siteden gelen yüksek kaliteli bağlantı, blog yorumlarında yüzlerce düşük kaliteli satın alınmış veya makine tarafından oluşturulan bağlantılardan daha etkilidir. Konuşma, çok sayıda bağlantı üzerinden kaliteli bağlantılar kurmaya odaklanmalıdır. Modern bağlantı kurma, bağlantı kazancı olarak daha iyi tanımlanmaktadır. Gelen bağlantılar, organik olarak yönlendiren ve editörlerle ilişki kurarak yüksek kaliteli içerik sağlayarak yürütülür. SEO şirketiniz bağlantı kurma çabalarını ilişki oluşturma ve kalite açısından tanımlamalıdır - miktar ve amaca uygun olarak değil.


9. Hangi araçları kullanıyorsunuz? 

Bir SEO şirketinin hangi araçları kullandığını tam olarak bilmek önemli değildir, ancak bu araçları neden kullandıklarını açıklayabileceklerini bilmek önemlidir. SEO profesyonelleri denetimleri yürütmek ve görevleri tamamlamak için kullandıkları bir dizi araçtan yararlanacak ve en iyisini bulmak için birden çok aracı test edeceklerdir. Aşağıdaki soruları sorun: Anahtar kelime araştırması yapmak için hangi araçları kullanıyorsunuz ve neden? Sıralamaları izlemek için ne kullanıyorsunuz ve neden? Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz ve neden? Geri bağlantıları izlemek için ne kullanıyorsunuz ve neden? Rakip analizini yapmak için ne kullanıyorsunuz ve neden? SEO partneriniz, tercih ettikleri araçların kullanılma nedenini ve bu araçların doğru bir şekilde kullanıldığında sahip oldukları etkiyi açıkça ifade edebilmelidir. 


10. İlerleme hakkında nasıl rapor veriyorsunuz, bir örneğini görebilir miyiz? 

SEO şirketinin, paylaşılan hedeflerinize doğru ilerlediğinden emin olmak için başka bir müşteri için oluşturulan örnek bir rapor görmek isteyebilirsiniz. Bu noktada, belirli hedeflerinizi zaten tartışmışsınızdır. Bu nedenle, özel hedeflerinizi ve KPI'larınızı karşılamak için ilerleme raporunu nasıl özelleştireceklerini sorun. İlerlemenin nasıl ölçüleceğine ve raporlanacağına dair ayrıntılı bilgi veremeyen şirketlere karşı dikkatli olun. Bir SEO ajansının ilerleme raporlarının sıklığı projenizin büyüklüğüne bağlı olacaktır. Çoğu marka aylık güncellemeleri bekleyebilir. Daha büyük şirketler ya da kısa vadeli özel projeler, yapılan iş hakkında daha sık güncellemeler gerektirebilir, ancak gerçek ilerlemenin izlenmesinin büyük ölçüde etkisiz olduğunu ve aldatıcı olabileceğini unutmayın. Arama sonuçları çeşitli nedenlerle dalgalanır. SEO, uzun vadeli bir stratejidir ve yakın dönemdeki değişiklikleri izleyen şirketler kendilerine zarar veren kararlar alabilir. 


11. Sektördeki değişiklikleri ve Google güncellemelerini nasıl takip ediyorsunuz? 

SEO Uzmanı, Google tarafından yayınlanan Web Yöneticisi Merkezi Blogu'nda Google’ın yayınladığı bilgileri, arama algoritmaları için bir sitenin en iyi şekilde nasıl konumlandırılacağına dair haberleri almak kullanabilir. En iyi SEO profesyonelleri, popüler endüstri bloglarını takip eden ve SEO forumlarına ve konuşmalarına katılan kişidir. 


12. Etkili olmak için neye ihtiyacın var?

SEO şirketleri bu soruya uzun uzun bir ihtiyaç listesiyle cevap vermelidir. Çalışmalarını etkili bir şekilde yürütmek için kitleniz, sektörünüz, hedefleriniz ve KPI'larınız hakkında ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyarlar. Kullanmakta olduğunuz diğer dijital pazarlama platformlarınız, içeriğiniz, pazarlama otomasyonunuz gibi, SEO’yu etkileyen diğer çalışmaları bilmek ister.  Ayrıca, Google Analytics’inize de erişmeleri gerekir. Etkili SEO, çoklu ekipler ve şirket liderleri arasında bir ortaklık gerektirir, bu nedenle sizden çok azına ihtiyaç duyan ajansların, uzun vadeli başarı elde etmenize yardımcı olacak bir SEO planı oluşturma olasılığı yoktur.

Bir SEO şirketinin kullandığı uygulama ve politikaları belirlemek için bu soruları sorarak ve yanıtları değerlendirerek, siyah şapka SEO'larını ayıklayabilir ve uzun vadeli başarı sağlayan bir ajans bulabilirsiniz.


BLOG

Popüler Hepsi

2018’E İLİŞKİN 7 SEO TRENDİ

Bu modern dünyada, her şey internette yapılır. Hatta işletmeler bile sanal rotayı kullanır. Şirketler kendi web sitelerine sahiptir ve her zaman web sitelerinin yardımıyla hizmetlerini ve ürünlerini popüler hale getirmeyi amaçlamaktadır.

PAZARLAMA PLANI NASIL HAZIRLANIR?

Markanız için bir pazarlama planı oluşturmak, başarının ilk anahtarıdır. Entegre bir pazarlama planı yürütecekseniz, zamanın ilerlemesi için attığınız adımları mutlaka planlamanız gerekir. Planınızı tamamlayın ve tüm uygun (ve optimize edilmiş) araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.

WEB SİTESİ DÖNÜŞLERİNİ ARTIRMAK İÇİN BEŞ ÖNEMLİ ADIM

Inbound pazarlama, hedef kitlenizi markanıza yaklaştırıp potansiyel müşterilere dönüştüren içerik ve analiz odaklı bir stratejidir. Inbound pazarlama, tüketicilerin evrimleştiğini ve teknolojinin, pazarlama mesajları da dahil olmak üzere ne zaman, nasıl ve ne tür bilgiler aldıklarını kontrol ettiğini kabul eder.

SOSYAL MEDYA